Scottish Cup

Inspiresport Scottish Youth FA Cup

 

Semi Finals
22 March 2020 Venue 
Glenvale AFC  v Johnstone Burgh New Western Park, Renfrew
29 March 2020 Venue 
Kilwinning Rangers v Barrhead YFC  

 

 

 

29 February 2020          
           
Quarter Final          
           
Kilwinning Rangers 10 Bellfield Royals 0    

 

22 February 2020          
           
Quarter Final          
           
Kilwinning Rangers P Bellfield Royals      

 

15/16 February 2020          
           
Quarter Finals          
          Referee
Glenvale AFC  1 Hillwood FC 0   Stuart McLearie
Kilwinning Rangers A Bellfield Royals     Joe Todd
Blantyre Soccer Academy Black 3 Barrhead YFC 4   Kevin Kyle
Edinburgh City Whites 1 Johnstone Burgh 2   Andrew Lafferty

 

25/26 January 2020          
           
5th Round          
          Referee
Hillwood FC 2 Milton 1   David Dow
Kilwinning Rangers 4 Glenburn Miners Welfare 1   Davie Cameron
Cumbernauld Colts FC 3 Glenvale AFC  3    
    Glenvale won 4-3 on penalties          
Wishaw Wycombe Wanderers 1 Barrhead YFC 5    
Edinburgh City Whites 4 Dumbarton Riverside 0    
Bellfield Royals 2 Westerton United 0    
CBC Hilton 6 Johnstone Burgh 7    
    after extra time          

 

16/17 November 2019           
           
4th Round          
          Referee
Johnstone Burgh 11 Scone Thistle 1   John McKean
Hillwood FC  2 Dundee West FC 0   David Dow
Kilwinning Rangers  2 Tynecastle FC 0   Jim Lennon
Glenburn Miners Welfare  1 Campsie FC 0   Martin MacPherson
Westerton United  5 Aberdour SDC 3   John Dunn
Wishaw Wycombe Wanderers  5 Barrhead YFC Sky Blues 1    
Fairmuir Boys Club  0 Dumbarton Riverside 3    
Monifieth Athletic  1 Glenvale AFC  7    
Hamilton Accies  4 Barrhead YFC 8    

 

9 November 2019           
           
3rd Round          
          Referee
Houston United 0 Campsie FC 7   John Fish

 

2/3 November 2019           
           
3rd Round          
          Referee
Stamperland Juniors 0 Claremont AFC 5   Jim Lennon
Westerton United 4 Kirkfield United 2   Andy Robertson
Glenburn Miners Welfare 3 Milton Reds 0   David Samson
Glenvale AFC  4 Clyde FC School of Football 3   Kevin McManus
Houston United P Campsie FC      
Dumbarton Riverside 4 Leith Athletic FC 1   Neil McGarvey
Kilwinning Rangers 5 Northstar Community FC 2   David Dow
Linlithgow Rose CFC 2 Barrhead YFC Sky Blues 5    
Drumchapel Amateurs 1 Barrhead YFC 6    
Musselburgh Young Stars 0 Johnstone Burgh 2    
Fairmuir Boys Club 4 St Cadocs YC  3    
Kelty Hearts CC 2 Hillwood FC 4    

 

 

21st / 22nd September 2019          
           
2nd Round          
          Referee
Dumbarton Riverside 2 Largs Thistle  1   Stuart Morris
Milngavie FC 0 Drumchapel Amateurs  5   Preston Glover
Rossvale FC United 0 Westerton United  1   Jim Lennon
Glenburn Miners Welfare 4 Pollok FC  2   Martin MacPherson
Linwood Rangers YC 3 Johnstone Burgh 11   John McKean
St Cadocs YC  4 Busby Amateurs  1   John Fish
Barrhead Sky Blues 8 BSC Glasgow (G&D League)  1   Zlatko Kartal
St Cadocs United 0 Kilwinning Rangers  2   Neil McGarvey
Barrhead YFC 4 Giffnock SC  3   David Dow
Houston United 3 Giffnock SC Red  1   Andy Robertson
Port Glasgow Juniors CSC Red 3 Hillwood BC  8   Chic Kavanagh
Oban Saints 1 Glenvale AFC   9    
Westercommon Star 1 Summerston BC  5    
Ardencaple BC 7 Beith Juniors  2    

 

14th September 2019          
           
2nd Round          
          Referee
Stamperland Juniors 2 Erskine United 1   Alistair Barclay

 

8th September 2019      
       
1st Round      
       
Oban Saints 4 Hillwood BC Thistle 2
Summerston BC 3 Glenvale AFC White 1
Ardrossan Winton Rovers 5 Westercommon Star 6

 

7th September 2019          
           
1st Round          
          Referee
Erskine YFC  4 Houston United  5   Billy Adam
St Cadocs YC 13 Cambuslang Football Academy  1   Andy Robertson
Johnstone Burgh  5 Rutherglen Glencairn Juniors FC  1   Stuart MacDonald
Linwood Rangers YC  3 St Patrick's Sports Academy  1   Danny Boyle
Baljaffray FC  0 Port Glasgow Juniors CSC Red  8   Zlatko Kartal
Glenvale AFC 16 FC Argyle  0   Alan Willox
BSC Glasgow  0 Giffnock SC 10   Alistair Barclay
Drumsagard FAC  0 Milngavie FC  1    
Giffnock SC Red  6 Stamperland FC  1   David Dow

 

6th September 2019      
       
1st Round      
       
Ardencaple BC  6 Alba Thistle  2

 

31st August 2019          
           
1st Round          
          Referee
Barrhead YFC  3 Port Glasgow Juniors CSC  2   Davie Cameron